Më 4 Shkurt 2021, ekipi i LeTSGEPs në Universitetin e Tiranës organizoi prezantimin e parë të projektit për Stakeholders Lokale në Shqipëri në formën e një workshop-i i cili zgjati rreth 2 orë. Workshopi u zhvillua në internet në platformën Google Meet dhe mblodhi më shumë se 30 pjesëmarrës të cilët përfaqësuan aktorë të ndryshëm të rëndësishëm kombëtar. Si disa nga pjesëmarrësit në këtë workshop mund të përmendim: Kryetarja e Komisionit për Barazinë Gjinore të Parlamentit të Republikës së Shqipërisë, pwrfaqsuesja e Aleancës së Grave të Parlamentit të Shqipërisë, Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi në Shqipëri, Analistja e Programit për Çështjet Gjinore, Popullsine dhe Zhvillimin e UNFPA, Drejtorja e Agjencisë Kombëtare të Kërkimit Shkencor dhe Inovacionit, Drejtuesja e Departamentit të Demokratizimit (Të Drejtat e Humamit dhe Gjinisë) në OSBE, Drejtuesja e Rrjetit të Barazisë në Vendimmarrje, Drejtorja e Institutit Kombëtar të Statistikave si dhe përfaqësues nga Universitete të tjera të vendit.

Qëllimi i këtij prezantimi të parë të Projektit LeTSGEPs tek Palët e Interesuara Kombëtare ishte të prezantonte qëllimin, aktivitetet dhe perspektivat e këtij projekti, si dhe të vendoste lidhje me aktorë të ndryshëm në mënyrë që të nxisë bashkëpunimin e mëtejshëm dhe të marrë mbështetjen e nevojshme nga këta të fundit.

Universiteti i Tiranës është partneri i vetëm që përfaqëson Shqipërinë në këtë projekt që ka si qëllim prezantimin e Planeve dhe Buxheteve të Barazisë Gjinore. Zëvendës Rektori i Universitetit të Tiranës, Prof.Asoc.Dr. Bernard Dosti hapi ngjarjen. Ai theksoi rëndësinë e të pasurit të projekteve në fushën e barazisë gjinore që e bëjnë Universitetin e Tiranës të spikasë midis universiteteve të tjera në Shqipëri si i pari që përpiqet të zbatojë një Plan të zyrtarizuar të Barazisë Gjinore. Prof. Dosti përforcoi edhe një herë mbështetjen për projektin nga organet dhe strukturat drejtuese të nivelit të lartë të Universitetit të Tiranës.

E pranishme në takim, koordinatorja e Projektit LeTSGEPs, Profesor Tindara Addabbo, nga Universiteti i Modena dhe Reggio Emilia theksoi rëndësinë e GEP për Universitetet dhe Institucionet kërkimore dhe ndërveproi me pjesëmarrësit që treguan interes për këtë projekt. Mentorja e UT, Prof.Asoc. Ulpiana Kocollari, profesoreshë ne Universitetin e Modena dhe Reggio Emilia përshëndeti gjithashtu ngjarjen dhe përmendi rëndësinë e madhe të planeve të tilla për Universitetet.

Znj. Eglantina Gjermeni, Kryetare e Komisionit për Çështjet e Barazisë Gjinore në Parlamentin e Republikës së Shqipërisë dhe Znj. Elona Gjebrea nga Aleanca e Grave në Parlamentin e Shqipërisë përshëndetën ngjarjen duke shprehur vullnetin e mirë politik për të mbështetur iniciativat drejt barazise gjinore dhe domosdoshmërine qe dimensioni i ceshtjeve te tilla të përfshihen më shumë në kurrikulën universitare.

Koordinatori lokal i Projektit LeTSGEPs për Universitetin e Tiranës, Prof.Dr. Ingrid Shuli prezantoi më shumë detaje në lidhje me projektin, kontekstin aktual të barazisë gjinore në Shqipëri, dhe veçanërisht në sistemin arsimor dhe Universitetin e Tiranës. Prof. Shuli shpjegoi hapat që LeTSGEPs ka ndërmarrë deri më tani dhe gjithashtu përmendi disa nga sfidat e hasura dhe të pritura për të ardhmen, duke kërkuar bashkëpunimin dhe bashkëpunimin nga të gjithë aktorët e përfshirë të interesuar. Mw pas, Prof.Asoc.Dr. Etleva Leskaj dhe Prof.Asoc.Dr. Merita Xhumari, dy pjestare të tjera të ekipit LeTSGEPs per Universitetin e Tiranes, e përqendruan prezantimin e tyre në rolin e aktorëve të ndryshëm në zbatimin e GEP-ve efektive në Institucionet Kerkimoe dhe rëndësinë e trajnimit për ndërtimin e kapaciteteve dhe transferimin e njohurive.

Shumë pjesëmarrës të tjerë shprehën disponueshmërinë e tyre për të siguruar informacionin e nevojshëm dhe për të mbështetur projektin, përkatësisht Drejtorja e Institutit të Statistikave të Shqipërisë dhe Drejtorja e Agjencisë Kombëtare të Kërkimit Shkencor dhe Inovacionit. Pjesëmarrësit nga Universitete të tjera publike në Shqipëri, gjithashtu shprehën interesin e tyre për të qenë pjesë e aktiviteteve të ardhshme që do të organizohen në kuadrin e këtij projekti.

Ngjarja u karakterizua në përgjithësi nga një pritje shumë pozitive dhe miqësore dhe nga pohimi i mbështetjes nga pjesëmarrësit e ftuar, të cilët të gjithë shprehën gatishmerine për të qenë bashkëpunëtorë të rëndësishëm dhe aktivë të aktiviteteve të LeTSGEPs në të ardhmen brenda fushës së institucioneve të tyre.