PHOTO-2023-06-28-17-42-04.jpg
Më 27 qershor 2023, Fakulteti i Ekonomisë në Universitetin e Tiranës organizoi një workshop të rëndësishëm me temë "Inovacioni Financiar". Workshop-i shërbeu si një aktivitet i rëndësishëm në kuadër të projektit Jean Monnet "Fintech and EU Policy". I ndjekur nga përfaqësues të firmave të shquara të kontabilitetit dhe studentë të doktoraturës nga Universiteti i Tiranës, ky aktivitet synonte të eksploronte ndërthurjen e teknologjisë financiare (Fintech) dhe kornizave rregullatore që rregullojnë industrinë financiare.
Aktiviteti mblodhi bashkë ekspertë, profesionistë dhe studentë të doktoraturës, të cilët ndanë një interes të përbashkët në marrëdhënien midis përparimeve teknologjike dhe rregulloreve financiare.
Për të inkurajuar pjesëmarrjen aktive dhe për të nxitur shkëmbimin e njohurive, workshop-i përfshiu sesione interaktive. Këto sesione u mundësonin pjesëmarrësve të përfshiheshin në diskutime, të bënin pyetje dhe të ndanin këndvështrimet e tyre personale. Pjesëmarrësit patën mundësinë të kontribuojnë me gjetjet e tyre kërkimore, raste studimi dhe përvoja praktike në lidhje me inovacionin financiar dhe kornizën rregullatore.
Ky workshop shërbeu si një platformë e rëndësishme për shkëmbimin e njohurive dhe bashkëpunimin mes profesionistëve dhe studentëve të doktoraturës. Nëpërmjet prezantimeve tërheqëse, seancave interaktive dhe diskutimeve, pjesëmarrësit fituan njohuri të vlefshme për ndikimin e teknologjisë financiare dhe rolin vendimtar të legjislacionit në sigurimin e një ekosistemi të qëndrueshëm dhe gjithëpërfshirës Fintech.
Ky workshop shënoi një hap të rëndësishëm përpara në projektin Jean Monnet "Fintech and EU Policy", duke kontribuar në avancimin e kërkimit dhe praktikës në fushën e inovacionit financiar.

---

On June 27.06.2023, the Faculty of Economy at the University of Tirana hosted a noteworthy workshop on "Financial Innovation." The workshop served as a significant event within the framework of the Jean Monnet project titled " Fintech and EU Policy  ". Attended by representatives from prominent accounting firms and doctoral students from the University of Tirana, this engaging gathering aimed to explore the intersection of financial technology (Fintech) and regulatory frameworks governing the financial industry.
The event brought together experts, professionals, and doctoral students who shared a common interest in the intricate relationship between technological advancements and financial regulations.
To encourage active participation and foster knowledge exchange, the workshop incorporated interactive sessions. These sessions enabled attendees to engage in discussions, pose questions, and share their unique perspectives. Participants had the opportunity to contribute their research findings, case studies, and practical experiences related to financial innovation and regulatory compliance.
This workshop served as a significant platform for knowledge exchange and collaboration among professionals and doctoral students. Through engaging presentations, interactive sessions, and thought-provoking discussions, participants gained valuable insights into the impact of financial technology and the crucial role of legislation in ensuring a sustainable and inclusive Fintech ecosystem. This workshop marked a significant step forward in the ongoing Jean Monnet project " Fintech and EU Policy", contributing to the advancement of research and practice in the field of financial innovation.