foto_ballore_workshop.jpg

Në kuadër të projektit Jean Monnet, “FinTech and EU policy”, më datë 27.02.2022, Fakulteti i Ekonomisë organizoi Workshop-in “Përfitimet dhe problemet e FinTech”. Ky workshop synon të japë vlerë të shtuar në fushën akademike por edhe në atë të biznesit për sa i përket kuptimit dhe zbatimit të FinTech në Shqipëri, bazuar në përvojën e vendeve të Bashkimit Evropian. Workshop-i mblodhi së bashku ekspertë nga sektorët financiarë dhe teknologjikë, si EasyPay, Deloitte, Raiffeisen Bank dhe Credins Bank.

Me një shkallë të lartë të penetrimit të Smartphone-ve dhe rritjen e përdorimit të bankingut celular, kompanitë Fintech mund të ofrojnë shërbime financiare më të lehta dhe më të aksesueshme për njerëzit që mund të mos kenë akses në bankat tradicionale. Për më tepër, Fintech ka potencialin për të nxitur përfshirjen financiare dhe për të nxitur rritjen ekonomike në Shqipëri. Pavarësisht këtyre mundësive, Fintech përballet me disa sfida. Një nga sfidat kryesore është mungesa e rregulloreve dhe kornizës së duhur ligjore. Pa rregullore të qarta, kompanitë Fintech mund ta kenë të vështirë të operojnë dhe të rriten në vend. Për më tepër, ka mungesë besimi në teknologjitë e reja dhe financiare në zhvillim, të cilat mund të reduktojnë adoptimin e shërbimeve Fintech.

Në përgjithësi, workshop-i i Fintech në Shqipëri dha njohuri të vlefshme për përfitimet dhe sfidat e industrisë. Ndërkohë që ka sfida për t’u kapërcyer, ka potencial që Fintech të rritet dhe të zhvillohet në Shqipëri dhe do të jetë e rëndësishme që qeveria dhe aktorët e industrisë të punojnë së bashku për të krijuar një mjedis mbështetës dhe mundësues për inovacionin Fintech në vend.

Bashkëngjitur gjeni: Foto gjatë Workshop-it

---

As part of the Jean Monnet project, "FinTech and EU policy", on 27.02.2022, the Faculty of Economy organized the Workshop "Benefits and problems of FinTech". This workshop aims to provide added value in the academic but also in the business field regarding the comprehensibility and applicability of FinTech in Albania, based on the experience of the European Union countries. The workshop brought together experts from the financial and technology sectors, such as Easy Pay, Deloitte, Raiffeisen Bank and Credins Bank.

With a high smartphone penetration rate and increasing use of mobile banking, Fintech companies can provide easier and more accessible financial services to people who may not have access to traditional banks. Additionally, Fintech has the potential to drive financial inclusion and promote economic growth in Albania. Despite the opportunities, Fintech in Albania faces several challenges. One of the main challenges is the lack of proper regulations and legal framework. Without clear regulations, Fintech companies may find it difficult to operate and grow in the country. Additionally, there is a lack of trust in new and emerging financial technologies, which could reduce the adoption of Fintech services.

Overall, the Fintech workshop in Albania provided valuable insights into the benefits and challenges of the industry. While there are challenges to overcome, there is potential for Fintech to grow and develop in Albania, and it will be important for the government and industry players to work together to create a supportive and enabling environment for Fintech innovation in the country.