FIN_AL.jpeg

U mbajt në Fakultetin e Ekonomisë në datat 21-22 Shtator 2022, konferenca dy ditore me temë “Women in Fintech and Artificial Intelligence”, organizuar nga Fakulteti i Ekonomisë, UT dhe COST Action me kontribut dhe të bashkëpunëtorëve të tjerë.

Në konferencë ishin të pranishëm Kryetari i COST Action, Z. Joerg Osterrieder, studiues dhe akademikë nga Universitetet e Europës si dhe profesorë e anëtarë të Dekanatit nga Fakulteti i Ekonomisë, UT.

Zv. Dekani për Sigurimin e Cilësisë, Kërkimin Shkencor dhe Marrëdhëniet me Jashtë, Prof. Dr. Fatmir Memaj falenderoi pjesëmarrësit në aktivitet që kanë kontribuar me gjetjet e tyre. Prof. Memaj falenderoi në veçanti kryetarin e COST Action, Z. Joerg Osterrieder për kontributin e tij për të bërë bashkë studiues dhe akademikë nga shumë vende evropiane si dhe komitetin ekzekutiv me në krye Udhëheqësen e Diversity Group, Prof. Alessandra Tanda.

Kryetari i COST Action, Z. Joerg Osterrieder gjatë prezantimit të tij, shprehu falenderimet për të gjithë të pranishmit dhe kontributin e dhënë prej tyre. Ai theksoi se kjo konferencë është e rëndësishme pasi lidh studiues në shumë shtete të Europës në fushën e kërkimit, të cilët kanë diskutuar mbi sfidat dhe të ardhmen e Fintech.

Kjo është konferenca e dytë e zhvilluar me fokus Gratë në FinTech dhe Inteligjencën Artificiale në bashkëpunim me Cost Action, ndërsa konferenca e parë u mbajt online, një vit më parë, për shkak të kufizimeve të pandemisë.

Konferenca me 21 Shtator u zhvillua në dy sesione:

Sesioni 1: Fintech: challenges and opportunities – Ongoing COST projects I

Sesioni 2: Fintech: challenges and opportunities – Ongoing COST projects II

Me Datë 22 Shtator, Konferenca u zhvillua në tre sesione:

Sesioni 1: Academic curricula and research with a focus on FinTech – offering the young generation a qualitative education

Sesioni 2: CEO Women in Fintech, Best Practices and Challenges for Women in Fintech. Bridging academia with industry

Sesioni 3: Woman in Fintech Datathon

Foto nga aktiviteti

Për më shumë nga konferenca, mund të ndiqni: Prezantimi i Kryetarit të COST Action, Z. Joerg Osterrieder